SKU: SG125EB12 Distributor SKU: SG125EB12
Schluter Systems - Schluter - DECO-SG Decorative Grooved Protective Profile - Brushed Stainless Steel (V2) 15/32" x 8' 2-1/2" x 1/2" (12.5 mm)
Sale price
Regular price
You save
Taxes and shipping calculated at checkout
Construction or renovation professional?
Save up to 60% with Ceramed PRO.
Some conditions apply — please check your eligibility.
American Express
Apple Pay
Google Pay
Mastercard
Shop Pay
Visa
Pickup available
View available pickup locations
Frequently Bought Together
Product Information
Schluter-DECO-SG is a decorative profile featuring a 1/2" (12.5 mm) or 9/16" (15 mm) wide channel that creates an attractive shadow joint between tile flats or other wall coverings. The profile can also be used as a support channel for glass walls.
  • Schluter-DECO-SG is a decorative profile featuring a 1/2" (12.5 mm) or 9/16" (15 mm) groove that creates an attractive shadow joint between rows of tile or between tile and another wall covering. This profile can also be used to support glass panels.
  • Leaves a decorative hollow joint between the tiles.
  • Support profile for glass panels with a thickness of 3/8" (10 mm) or 1/2" (12.5 mm).